Tűzijáték-tréning (nemcsak) papagájoknak

4.5333333333333 1 1 1 1 1 Értékelés: 4.53 (15 szavazat)

tuzijatek papagajA tűzijáték ijesztő lehet a hőn szeretett háziállataik számára. Pánikba eshetnek, és akár meg is sérülhetnek emiatt.

A papagájok számára egy tűzijáték-tréning jelenthet megoldást, amit el is végezhetünk a Karácsony és az Szilveszter közötti napokon.

A papagájok zsákmányállatok, vagyis ha megrémülnek, hajlamosak felröppenni. A pánikrepülés, mint válasz a hirtelen zajokra, elég gyakori jelenség, és a madarak komoly sérüléseket okozhatnak önmaguknak, ha ilyenkor nekirepülnek valaminek. A vágott szárnytollú madarak gyakran leugranak az ülőkéjükről és szintén megsérülhetnek.

Sajnos gyakran a madártulajdonosok még súlyosbítják a helyzetet. Próbálják csitítani, vigasztalni az állatot, vagy aggódnak miatta. Ahelyett, hogy megnyugtatnák, ezek a cselekedetek megerősítik az állatot abban, hogy az adott szituáció veszélyes és a teljes pánik indokolt. Még azok az állatok is, amik egyébként nem félnének, ily módon akaratlanul is félőssé nevelhetők. Tudattalanul, a tulajdonosok pont az ellenkezőjét érik el, mint amit szeretnének. A hatékony tűzijáték-tréning valójában nemcsak a háziállatok tanításából áll, hanem a gazdáik számára is útmutatást nyújt a helyes viselkedéshez.

Mi a tűzijáték-tréning?

A tűzijáték-tréning célja, hogy fokozatosan hozzászoktassa az állatokat az egyre hangosabb és ijesztőbb zajokhoz.

Akik használják a klikkeres idomítást, már találkozhattak az eljárással működés közben, amikor a klikker hangjához szoktatnak hozzá ijedős madarakat, melyek közül jónéhány eleinte fél is a klikker hangjától. A trükk ugyanaz: a klikker hangja le van tompítva egészen addig, amíg a madár rá nem jön az összefüggésre a klikkelés és az élvezetek között.

Ugyanazt az alapelvet használjuk a tűzijáték-tréning során. Az állatok megismerkednek a tipikus tűzijáték hangokkal, miközben ezek hangerejét fokozatosan növeljük és kötjük ezeket a hangokat kellemes dolgokhoz (pl. jutalomfalat, kényeztetés, játék). A hangoknak, amennyire lehetséges, valósághűnek kell lenni, így lehet a legjobb eredményt elérni.

nappapagaj notebookA tréning

A tűzijáték tréing könnyebben végrehajtható, ha már korábban csinált valaki klikker-tréninget. Azok az állatok, amelyek már megtanultak tanulni és törekszenek arra, hogy kövessék a trénerük (gazdájuk) iránymutatásait, könnyebben tanulnak.

Akik nem ismerik a klikker-tréninget, egyszerűen jutalmazni fognak csak a tanítás alatt a klikker használata nélkül. Nagyon fontos, hogy NE árasszuk el a madarunkat a megjegyzéseinkkel, biztatásunkkal, stb. Ez a fajta „szónoklás” leginkább gátolja a tanulást. A madarunknak térre és időre van szüksége a gondolkodáshoz és a következtetések levonásához. A sok beszéd csak össze fogja zavarni az állatot. Mivel papagájunk nem szokott az idomításhoz, plusz időre lesz szüksége, hogy megértse, mi is történik.

Egyébként a tűzijáték-tréning már inkább haladó gyakorlat. Ugyan a klikker-idomárok előnyben vannak itt, de azért próbáljuk meg a legtöbbet kihozni a madarunkból. Megéri a küzdelem, hiszen minden egyes félelem-morzsa, amennyivel csökkennek a háziállatunk félelmei a tréningezés során, annál kevesebb stresszt jelent majd a nagy nap során.

Végül, de nem utolsósorban, a tréning nem kivitelezhető egy menetben. Csináljuk annyi napon át, ameddig szükséges. Az egyes foglalkozások legyenek rövidek! Az Ön célja, hogy a foglalkozást a lehető egyszerűbbé tegye a házikedvence számára. Ne gyötörjük őket maratoni edzésekkel. Teljes figyelmünket szenteljük mindig a madarunknak és mindig a legvidámabb résznél hagyjuk abba az edzést és a végén még jutalmazzuk is meg a jószágot.

Első lépés:

Nagyon alacsony hangerő

Kezdjük a tréninget úgy, hogy számítógépünkön nagyon lehalkítjuk a hangszórót. Ezután következhet az első hanganyag lejátszása. Ennél a kis hangerőnél a papagájunk általában jól tudja kezelni a zajt és többnyire alig vagy egyáltalán nem mutat félelmet. Ha több madarunk vagy más állatunk van, amelyekkel egyszerre foglalkozunk, a legérzékenyebb egyed legyen az indikátor, hozzá igazodjunk a gyakorlás során.

A hang időtartama eleinte legyen nagyon rövid. Egy másodperc teljesen elegendő. Hosszabb lejátszási idővel a tréning későbbi szakaszában lehet csak dolgozni.

Ha a jószág nyugodtan viselkedik a rövid idejű és kis hangerejű zaj alatt, akkor jutalmazzuk meg (ha a klikker-tréninget ismeri az állat, akkor klikk+jutalmazás).

Legyünk türelmesek! Soha ne játsszuk a hangot olyan hosszan vagy olyan hangerővel, ami már averziót (ijedtséget, idegenkedést) vált ki a madárból! Azért, mert ez esetben pontosan ezt az ijedt viselkedést jutalmaznánk meg, ami teljesen ellentétes lenne a tréning céljával, sőt leginkább visszalépés lenne.

Ha még a leghalkabb és legrövidebb hangnál is ijedség jeleit mutatja a madarunk, akkor nekünk kell még lecsökkenteni a hangerőt, pl. úgy, hogy törölközővel letakarjuk a hangszórót vagy egy másik szobából játsszuk le a hangot. Legyünk kreatívak és segítsük a madarunkat a sikeres tréningben!

Második lépés:

Fokozatosan növeljük a hangerőt

Ha a madarunk már jól viseli a kezdeti hangerőt és időtartamot, akkor a következő lépésben picit növeljük a hangerőt Fontos, hogy így is elég halk legyen ahhoz, hogy madarunk ne mutasson semmilyen félelem vagy stressz reakciót. A lejátszási idő itt is legyen még mindig egy másodperc. Ha madarunk nyugodtan viselkedik, jöhet a jutalmazás (vagy a klikk+jutalmazás).

Ismételjük ezt a lépést olyan gyakran, amennyiszer szükséges, amíg madarunk ennél a hangerőnél is teljesen nyugodtan és ellazultan nem viselkedik. Csak ezután emeljünk újra egy kicsit a hangerőn!

Ismételjük a második lépést addig, amíg madarunk képes lesz tolerálni a zajt teljes hangerőn, egy másodpercig.

A hangerőt mindig csak annyival emeljük egyszerre, aminél a papagáj még nem mutatja a félelem vagy stressz jeleit.

Harmadik lépés:

Fokozatosan emeljük az időtartamot

Ha a 2. lépés ismételgetésével nagyon kis hangerő-emelésekkel elértük a maximális hangerőt, akkor eljött az ideje annak, hogy a zajt elkezdjük hosszabb ideig lejátszani. Növeljük az időtartamot először egyről két másodpercre, aztán háromra, négyre és így tovább. Minden lépést, mint korábban is, jutalmazzunk meg (vagy klikk+jutalom)! És ne feledjük el: lassan haladjunk! Maradjunk annyi ideig egy-egy időtartamnál, ameddig szükséges, amíg a madár teljesen nyugodt nem tud maradni. Nagyon figyeljünk oda, hogy ne stresszeljük vagy terheljük túl a madarunkat.

Az a cél, hogy mindkét gyakorló zajt le tudjuk játszani teljes hosszában, teljes hangerővel, ismételten anélkül, hogy a madár a stressz bármilyen jelét mutatná. Ha tudjuk, hogy általában milyen hosszú szokott lenni a tűzijáték a lakóhelyünkön, akkor ennek az időtartamnak az elérésével tudhatjuk befejezettnek a tréninget.

A gyakorlatok kiterjesztése

Mivel a szokatlan újévi és más ünnepi hangok a valóságban nem csak a durranásokra korlátozódnak, ezért szükséges és érdemes a tréninget kiterjeszteni számos más hangra is. Az eljárás teljesen ugyanaz a többi hangnál is, mint ahogy a gyakorló-hanganyaggal is csináltuk: kis hangerővel és rövid időtartammal kezdeni, majd fokozatosan növelni mindkettőt szép sorjában. Mindig tartsuk észben, hogy legyünk türelmesek és ne stresszeljük vagy terheljük túl a madarakat.

Sokféle hangot találhatunk az interneten, vagy akár elkészíthetjük saját hanganyagainkat is bulihangokkal, edénycsörömpöléssel, csengőhanggal, füttyel vagy bármivel.

Hangutánzásra is számíthatunk

A tűzijáték-tréningnek az is lehet az eredménye, hogy madarunk megtanulja a tűzijáték hangjait. A pukkanások és a durranások ugyan elég halkan jönnek majd elő belőle, de a rakéták süvítésének hangereje „vigasztalhat” bennünket az elmaradó robbanások hangjának csendessége miatt. Egy jákó papagáj azonban egy szilveszteri éjszakának a végighallgatása is elég ahhoz, hogy megtanulja az érdekes hangokat. (Persze csak akkor, ha nem fél azoktól.)

Humán tréning

Gyakran maguk a tulajdonosok okozzák a félelem-problémákat kedvenceiknek. Tehát, meg kell tanulnunk – hihetően! – bemutatni a papagájunk számára, hogy ez a potenciálisan ijesztő szituáció tulajdonképpen nem az, és nincs mitől tartani egyáltalán. A tűzijáték-tréning nagyon jó kiindulás ehhez. Az alapelv az, hogy a saját ösztöneinket is féken tartva megnyugtatjuk az állatot, amikor potenciális veszélyforrásnak van kitéve. Vagy még inkább, lelkesedve reagálni. Segít, ha ugyanazt a viselkedéselemeket és hangokat használjuk, amiket pozitív helyzetekben amúgy is használni szoktunk, mint például amikor speciális jutalmat kapnak, amiért valamit nagyon jól csináltak. A saját madaraimnak ilyenkor lelkesen mondom például, hogy „Óóóóó” vagy „Imádlak” vagy „Cuki”.

Ezekkel a viselkedéselemekkel és hangokkal „méltányoljuk” a tréning tárgyát képező zajokat is, majd rögtön utána (klikk és) jutalmazás következik. Fontos, hogy a lelkesedésünk valóságos legyen.

Gyakorlatban

Hogy az összes ajtó, ablak és redőny bezárását választjuk-e Újévkor vagy megbízunk a tűzijáték-tréning (tulajdonképp hangtréning) hatékonyságában és az újévet a házikedvencünk számára is egy különleges eseménnyé tesszük, ez csak rajtunk múlik. Ha javasolhatom, tegyük leginkább csapatépítő eseménnyé! Évek óta éjfélkor az ablakból nézem a madaraimmal együtt a tűzijátékot. Mindenféle hangos és színes történést együtt kommentelnek velem, hogy „Óóóóóó” „Cuki” vagy akármi. A csapatunk újonnan érkező tagjai pedig azonnal megnyugszanak, mert átveszik a többi csapattag nyugalmát. A végeredmény: minden madaram és a kutyák is remekül érzik magukat. Próbálják ki! Lehet ez lesz majd az év legkülönlegesebb napja Önöknek is és a madárcsapat számára is.

Végezetül, szeretnék Önnek és a tollas és nem-tollas családjának is nagyon kellemes karácsonyt és boldog újévet kívánni!

Források:
https://en.wikipedia.org/wiki/Parrot_training 
http://www.northernparrots.com/fireworks-and-your-parrot-blog57/
http://www.thebirdschool.com/parrot-behavior/training-parrots/fireworks-training-2012/#.VmC-21442NV
http://www.parrot-and-conure-world.com/cockatiel-and-fireworks.html 


 

Friss apróhirdetések:

A keresés nem hozott eredményt!

A keresés nem hozott eredményt!

Cuki, vicces videók

Papagáj viedó 

Volierek, röpdék I.

Volierek, madárházak II.

Mi hiányzik a papagáj hobbihoz most?

Most éppen mi hiányzik ahhoz, hogy elégedettebb papagájtartó lehessen?

Háttérképek:

Papagáj játékok:

Legutóbbi cikkek:


A weboldal sütiket tartalmaz.