Mozgás és hangképzési zavar az alkoholtól

4.7 1 1 1 1 1 Értékelés: 4.70 (20 szavazat)

alkohol hatasa madarakra Az alkohollá erjedt ételek és italok fogyasztása ősidőktől jelen van természetben. Az emlős fajok különböző tudatmódosító szereket fogyasztanak, a hallucinogén gombáktól kezdve - a pszichedelikus mérgeken keresztül - a közismert kábítószerekig, azonban a papagájok szokásairól nem sokat tudunk.

A megfigyelések száma csekély ebben a témában, csupán a mérgező növények fogyasztásáról állnak rendelkezésünkre tudományos anyagok. A bulvár jellegű hírekből jóval többet találhatunk az újságokban és az Interneten, mint a tudományos cikkekből, ezért csak óvatosan szabad elfogadjuk a látottakat! A „Részeg lórik Ausztráliában„ című cikkünkben olvashatnak egy olyan ausztrál hírről is, amely öt évig tévhitben tartotta az embereket a vad papagájok mértéktelen alkohol fogyasztásával kapcsolatosan.

Beszéd vagy füttyzavar az alkohol hatására

A madarak lerészegedésével és alkohol függőségével kapcsolatban az Oregoni Egészségügyi és Tudományos Egyetemen folytatnak kutatásokat 2014-től. A pintyek könnyebben szaporodnak és gyorsabban nőnek fel a papagájoknál, és ezen tulajdonságaik miatt választották őket kísérleti alanyoknak a beszédfejlődési folyamatok kutatására. A zebrapintyek nem képesek emberi hangok utánzására, de a hímek figyelemreméltóan dallamosan csivitelnek. A fiókakorban megtanult nótájukat fütyülik felnőtt korukban is, ezért a serdülőkori ivászat hatásait gyorsítva tudják modellezni rajtuk a kutatók.

madarak bodult allapota A kísérletek során a gyümölcslébe annyi alkoholt öntöttek, hogy hat százalék sűrűségű oldatot kapjanak, majd ezt tették a kismadarak itatóiba. Eleinte aggódtak, hogy nem fognak maguktól inni, de a madarak hamar hozzászoktak az italhoz. A tudósok azt tapasztalták, hogy az alkohol nagyon hasonlóan hat a madarak és az emberek kommunikációs képességeire. Az éneklés sokkal lassabb és rendezetlenebb már 0.5-0.8 ezreléknyi véralkoholszint hatására.

Az Ausztrália közepén elterülő sivatagokban őshonos madarak (papagájok és pintyek) kedvelik az itt előforduló almák levét, melyek természetes körülmények között gyakran alkoholossá erjednek. Ez a változás nem zavarja a madarakat, sőt, örömmel fogyasztják az "almabort". Ugyanakkor az alkoholizálás hatással van rájuk, "berúgva" megváltozik daluk akusztikus struktúrája. Csökken az amplitúdója és növekszik a rendezetlensége, a madár nem képes a megszokott dallamot változatlanul előadni. Az egyes hangok véletlenszerűvé és ugyanakkor lágyabbá is válnak, derítette ki oregoni kutatócsapat.
(Érdekes módon a vizsgált madarak közül az egyik annyira az alkohol hatása alá került, hogy részegen túlénekelte (hamisan) az összes többi példányt. Amikor a kutatók eltávolították ezt a példányt, a megmaradt madarak hangja kevésbé hangsúlyozta ki az ittasság állapotát. Vagyis, ahogy az embereknél, úgy a madaraknál is előfordul, hogy a részegek közül egy-egy hangadó "viszi a prímet".)

Madarak és emlősök bódult állapota

Míg az emlősök kialusszák magukból a kábultságot, addig a madarak esetében a másnaposság hosszabb ideig is eltarthat.

A ’80-as években a Sivatagi Show című filmben láthattunk először részeg vadállatokat, melyek a marula fa erjedt gyümölcsétől berúgtak. (Szándékosan nem „részeg állatokat” írtunk, mivel ilyeneket sokhelyütt láthatunk.) A filmben dülöngélő növényevők között egy strucc képviselte a madárvilágot, ami az emlős cimboráihoz hasonlóan tolatott és bukdácsolt az erjedt gyümölcsöktől.

Az illuminált időszak évről évre ismétlődik a vadonban, az esős évszakok után, de nem okoz súlyos problémákat a földön járó állatoknak. Ebben az állapotban a négylábúak (és a futó madarak) könnyebben kielégítik a ragadozók étvágyát józan társaiknál, de egyéb halálos veszélynek nincsenek kitéve. Ezzel szemben a szárnyasok komoly veszélybe sodorják magukat, amikor enyhén bódult állapotban repülni kezdenek. Egy nagyobb mértékű alkoholfogyasztás után a repüléssel már nem próbálkoznak, csupán a fákon igyekeznek megkapaszkodni és egyensúlyban maradni. Egyes leírások arról számolnak be, hogy kertvárosokban előforduló papagájok súlyos, néha halálos baleseteket szenvednek a figyelem és a mozgáskoordinációs zavar miatt. Enyhén bódult állapotban nekirepülnek olyan átlátszó felületeknek (üvegtábláknak, rácsoknak) is, amelyeket józan állapotban kikerülnének. Sajnos a nyílt vízfelületek is csapdaként vonzzák a zavart madarakat, vélhetően a felület nagysága vagy a tükröződések (fény, hang visszaverődések) miatt. Az elhullott egyedekről természetesen már nem lehet tudni, hogy milyen állapotban voltak a balesetük előtt, csupán a raj többi tagjának viselkedéséből következtetnek a tömeges sérülések okára.

ara agyag A különböző növényi mérgek más-más hatást gyakorolnak a papagájokra. Egyes Dél-Amerikai megfigyelések szerint a toxikus anyagok semlegesítése érdekében fogyasztják az arák és az amazonok az agyagot. Más kutatók szerint pedig a fák kérgét rágják és eszik a mérgező anyagok lebontása végett. (Reméljük, hogy a magyar kutatóktól is kaphatunk majd információkat a filmjük megjelenése után!) Az alkoholnak azonban nincs ellenszere. Sem az agyag sem a fakéreg elfogyasztása nem működik, mint kijózanító gyógyszer, de szerencsére nem is okoz olyan komoly kárt, mint a többi méreg.

(Az Origo "Az állatvilágban is bőven akadnak droghasználók" cikkében az emlősök által fogyasztott tudatmódosító szerekről olvashatunk többet, a különböző növényi részeket, gombákat és narkotikumokat szándékosan fogyasztó fajokról.)

Hallottunk megfigyelésekről Kanadából, Yukon tartományból olyan csonttollú madarakról, amelyek a kiolvadó „északi mélyhűtőből” bogyókat szednek elő az olvadt hó alól. Ezeknek a terméseknek (pl. hegyi kőris) az erjedése hosszú ideig zajlott és ez miatt sok alkoholt tartalmaznak.

Az erjedés a madarak begyében és bélcsatornájában is folytatódik és a felszívódás hosszú ideig tart.

Az olyan fajok, mint a csonttollúak nagyon jól tolerálják az alkoholt a nagyméretű májuk miatt. A kutatás nem volt teljes, mert véralkohol vizsgálat sem volt, csupán a madárberkenye bogyójának vörös leve árulta el, hogy a madarak mit fogyasztottak a lerészegedésük előtt.

Sokszor úgy látják az ornitológusok, hogy a madarak élvezik ezt a fajta „öröm gyümölcslevet”, de igazolni még nem sikerült, hogy szándékosan keresik is azt.

Kapcsolódó cikkek:

A skót nem spórolt a papagáj sörével
Mitől "részegek" a lórik Ausztráliában?
Arapapagájok elvonókúrán

 


 

Friss apróhirdetések:

A keresés nem hozott eredményt!

A keresés nem hozott eredményt!

Cuki, vicces videók

Papagáj viedó 

Volierek, röpdék I.

Volierek, madárházak II.

Milyen papagájos esemény legyen Magyarországon?

(Több választ is megjelölhet.)

Háttérképek:

Papagáj játékok:

Legutóbbi cikkek:


A weboldal sütiket tartalmaz.